دبستان دخترانه واحد 3 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  والدین گرامی کدام قسمت سایت بیشتر نظر شما را جلب می کند؟

  اخبار

  نشریات

  مقالات

  آلبوم تصاویر

  سایر قسمت ها

  مقالات دانش پژوهان ---> ویروس های رایانه ای { آشنایی با انواع بدافزارها }
  Untitled 1

  ویروس رایانه

  ویروس رایانه برنامه ای است که می تواند نسخه های اجرایی خود را در برنامه های دیگر قرار دهد.هر برنامه آلوده می تواند به نوع خودنسخه های دیگری از ویروس را در برنامه های دیگر قرار دهد.برنامه ای را برنامه ویروس می نامیم که همگی ویژگی های زیر را داشته باشد:

  1)تغیر نرم افزار هایی که به برنامه ویروس متعلق نیستند و با چسباندن قسمت هایی از این برنامه به برنامه های دیگر ویروسی می شوند.

  2)قابلیت انجام تغیر در بعضی از برنامه ها.

  3)قابلیت تشخیص این نکته که برنامه قبلاً دچار تغیر شده است یا خیر.

  4)قابلیت جلوگیری از تغیر بیشتر یک برنامه در صورت تغیراتی در ان بواسطه ی ویروس.

  نرم افزار های تغیر یافته ویژگی های 1الی4را دارا هستند.اگر برنامه ای فاقد یک یا چند ویژگی از ویژگیهای فوق باشد،نمی توان به طور قاطع آنرا ویروس نامید.

  عملیات مخفیانه در رایانه

  همانطور که میدانید ویروسها برنامه های نرم افزاری هستند. آن ها می توانند مشابه برنامه هایی باشند که به صورت عمومی در یک رایانه اجرا گردد.

  اثر واقعی یک ویروس بستگی به نویسنده ان دارد.بعضی از ویروسها با هدف خاص ضربه زدن به فایلها  طراحی می شود و یا اینکه در عملیات مختلف رایانه دخالت کرده و ایجاد مشکل می کند.

  ویروسها به راحتی بدون آنکه متوجه شوید خود را تکثیر کرده ،گسترش می یابند ،در حین گسترش یافتن به فایلها صدمه رسانده و یا ممکن است باعث مشکلات دیگری شوند.

  ویروسها قادر نیستند به سخت افزار  رایانه صدمه وارد کنند.مثلا نمی توانند باعث ذوب ، سوختن هارد دیسک و یا انفجا مانیتور و غیره شوند.CPUشدن

  انواع ویروس ها:

  1)ویروس مبتنی بر پست الکترونیکی ،2)کرم ها ،3)اسب های تراوا

  ضد ویروس:

  نرم افزار ضد ویروس به انگلیسی( آنتی ویروس) :که با نامهای ویروس یاب ،ویروس کش ،ضد بدافزار هم شناخته می شوند،نرم افزاری است که با مشاهده و بررسی محتوای پرونده ها به دنبال الگوهای آشنای بدافزار شامل ویروسها یا کرم های اینترنتی میگردد.

  در صورت مشاهده این الگوها که به آن امضای ویروس (Virus Signature)گفته می شود ،از ورود آن به رایانه شما و اجرا شدن اش جلوگیری می کند ویا به شما هشدار لازم را می دهد.و از شما دستور میگیرد که آیا فایل را حذف کند و یا سعی نماید آن را اصلاح و پاکسازی کند.

  آنتی ویروس سه وظیفه عمده را انجام میدهد:1)بازرسی و کشف ،2)تعیین هویت یا شناسایی ،3)آلودگی زدایی یا پاکسازی

  شرکت های سازنده نرم افزارهای ضد ویروس ،با ساخته شدن ویروسهای جدید الگوهای نرم افزاری آنها را کشف و جمع آوری می کنند و به همین علت اغلب لازم است تا این نرم افزارها هر از چند گاه به روز رسانی (Update)شوند تا الگوهای جدید ویروسها را دریافت کنند.

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1492640 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد