دبستان دخترانه واحد 3 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  والدین گرامی کدام قسمت سایت بیشتر نظر شما را جلب می کند؟

  اخبار

  نشریات

  مقالات

  آلبوم تصاویر

  سایر قسمت ها

  مقالات دانش پژوهان ---> منظومه شمسی { آشنایی با سیارات }
  Untitled 1
  1

  منظومه شمسی

  عطارد        

  عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است.این سیاره ی کوچک به دلیل نزدیکی به خورشید وهم چنین نداشتن جو ،روز های بسیار داغ وشب های بسیار سردی دارد.

  عطاردهر 88 روز یک بار به دور خورشیدمی چرخد.بنابراین نسبت به دیگر سیاره های منظومه شمسی کوتاه ترین سال هارا دارد.  

  یک هدف آسان             

  درتصویر هایی از نمای نزدیک ، سطح این سیاره پوشیده از گودال های شهاب سنگی است.  به نظر می رسد عطارد نیز همانند کره ی ماه مورد اصابت شهاب سنگ ها دنباله دارها قرار می گیرد.                           

  عجیب اما واقعی                

   یکی ازگودال های برخوردشهاب سنگ روی  سطح عطارد به اندازه ای بزرگ است که جزیره های بریتانیا به آسانی درون آنها جای می گیرند.          

  ستاره ی صبح      

  زهره ، ستاره ای خشک است که سطح آن با ابر های اسیدی پوشیده شده جو آن به طرز باور نکردنی متراکم است.                                                     

  ناهید کجاست؟

  ناهید روشن ترین سیاره منظومه شمسی است که دیدن آن با توجه به موقیت آن در مدار خورشید تنها صبح زود و ابتدای غروب ممکن است.به همین دلیل است که اغلب آن را ستاره صبح یا ستاره غروب می نامند.اروپایی ها به آن ستاره چوپان می گویند. چون هنگام بردن گله به چرا یا آوردن آن دیده می شود.

  دمای سطح ناهیدحدود482    درجه سانتی گراد است.

  سومین سنگ خورشیدی  

  تا آن جا که می دانیم سیاره ما تنها سیاره ی منظومه شمسی است که حیات در آن جریان دارد.به همین دلیل قرار گیری در فاصله ی مناسب با خورشید ،دمای کره ی زمین متعادل است و این یکی از دلایل پیدایش حیات محسوب می شود.زمین تنها سیاره منظومه شمسی است که جو آن برای جانداران قابل تنفس است .

  منطقه خطر

  مناطقی که صفحه های زمین به یک دیگرنزدیک شده و برخورد می کنند، معمولا مناطق نااستوایی هستندکه زمین لرزه و فعالیت های آتش فشانی زیادی در آن ها رخ می دهند.                                          

  سیاره سرخ       

  بهرام یا مریخ نزدیکترین همسایه ی زمین و چهارمین سیاره منظومه شمسی است که در مداری بزرگ تر  از زمین و با سرعتی  کم تر از زمین حرکت می کن.خاک مریخ سرخ رنگ است وبه همین دلیل آن را سیاره سرخ می نامند.                                           

  قمر های مریخ

  مریخ دو قمر دارد که هر دو در سال1877 کشف شدند. این دو به قدری کوچک هستند که ستاره شناسان گمان کردند دو سیاره در میدان جاذبه ی مریخ گیر افتاده اند. به نام های:دیموس- فوبوس                             

  یک روز مریخ کمی بیشتراز  24  ساعت طول می کشد(24ساعت و39دقیقه و چند ثانیه.) 39  دقیقه و چند ثانیه ی زمینی روز مریخی را سول می نامند.

  سلطان سیاره ها 

  مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی یک غول گازی است که بخش اعظم ان از هیدروژن تشکیل شده است .لقب غول به هیچ وجه اغراق نیست  زیرا اگر همه ی سیاره های منظومه شمسی را روی هم بگذاریم وزن مشتری از دو برابر آن  بیشتر خواهد بود !

  پوشش زخیم ابر

  جو ابری مشتری حدود هزار کیلومتر ضخامت دارد. و مانند پوششی است که لایه ی هیدرژن و هلیم مایع سطحی مشتری را در بر گرفته است .

  طوفان تمام عیار

  یک لکه بسیار بزرگ سرخ رنگ روی سطح مشتری دیده میشود .این لکه یک گردباد دایمی هولناک است که پهنه های آن دو برابر  فطر کره ی زمین است و توده ی گازهای چرخان آن در خلاف جهت عقربه های ساعت به دور خود می چرخد.

  مشتری هر  12  سال زمینی یکبار به دور خورشید می چرخد

  عجیب اما واقعی

  مشتری هرسال اندکی کوچکتر می شود زیرا نیروی گرانش این سیاره به لایه ی خودش فشار می آورد 

   زحل

  زحل یا کیوان دومین سیاره بزرگ منظومه ی شمسی است قطر این سیاره  9 برابر قطر کره ی زمین است اما بخش اعظم آن از گاز تشکیل شده و نمیتوان روی آن فرود آمد .

  حلقه ای زیبا

  زحل تنها سیاره ی حلقه دار منظومه ی شمسی نیست اما تنها سیاره ای است که حلقه های آن به دلیل بزرگی قابل دیدن است  این حلقه ها از یخ ، غبار وسنگ های شناور  تشکیل شده اند . زحل بر اساس نام الهه ی کشاورزی رومیان چنین نام گرفته شده است .

  دوقلوهای دور دست

  اورانوس و نپتون  به ترتیب هفتمین و هشتمین سیاره ی منظومه ی شمسی هستند و اغلب به دلیل اندازه و ساختار ظاهری مشابه آن ها را دوقلوهای منظوه می نامند .

  در فصل های غیر معمول  اورانوس هر  84 سال زمینی یکبار به دور خورشید می چرخد . زمستانها و تابستان ها در نواحی قطبی اورانوس هر یک ،  24 سال به طول می انجامد .

  نپتون

  این سیاره ی آبی رنگ به اسم ال  در دریاهای روم  باستان نامگذاری شده است . نپتون هر  165 سال زمینی  یکبار به دور خورشید می چرخد .

   نپتون  13 قمر شناسایی شده دارد  که بزرگترین آنها تریتون  نام گرفته است . او بسیار سرد و سطح آن پر از گودال و فوران های شبیه آتش نشان  دارد.     

  منابع :

  دانشنامه ی نجوم و فضا اثر کارولین بینگهام     

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1492635 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد